1067 Budapest Teréz krt. 21. 3.emelet
55-ös csengő
miskolczydental@gmail.com
Kapcsolat:
+36 30 454 454 0
Hétköznap 9:00-18:00
Implantáció - Fogbeültetés
A fogászati implantátum története
Per-Ingvar Brånemark svéd ortopédia professzor kísérletei során megfigyelte, hogy a nyulak csonjaiba ültetett titán műtéti tűződrótok eltávolítása meglehetősen nehéz. Rájött, hogy a titán képes összeépülni a csontszövettel, vagyis a legideálisabb anyag implantátumok készítésére. 1965-ben megtörtént az első titán implantátumok beültetése: Gösta Larsson taxisofőr új fogait 2006-ban bekövetkezett haláláig, 41 évig „viselte”.
Az elmúlt 45 évben a fogászati implantátumok használata széles körben elterjedt. Ezidő alatt mind az implantátumok kialakítása, mind pedig a használatukhoz szükséges eszközök és az implantációhoz kötődő egyéb beavatkozások jelentős fejlődésen mentek keresztül.
Az implantátumok anyaga minden esetben ötvözetlen titán. A titán implantátum felületéntitán-oxid réteg alakul ki, ennek következtében az implantátumok nem okoznak allergiás reakciót vagy daganatos megbetegedéseket. A titán-oxid ugyanis nem oldódik a testnedvekben, így nem is vált ki immunreakciót.
Az implantátumok felülete érdesített, ami segíti az összeépülést a csontszövettel. Az implantátumcsavarok menetének kialakításánál arra törekszenek, hogy becsavaráskor a lehető legtöbb saját csöntszövetet gyűjtse össze, amely később visszaépül a csontba, fokozva az implantátum stabilitását és lerövidítve a gyógyulási időt.
Az implantátumok nagy méret- és formaválasztékban készülnek, hogy minden páciens a neki legmegfelelőbb implantátumot kapja.
Az implantátum felépítése
Az implantátum valójában egy művi foggyökér, tehát a fog láthatatlan része. Az implantátum és a fog látható része, a korona közötti kapcsolat több módon is létrejöhet. Vannak egy részből álló, a felépítménnyel egybeöntött implantátumok. Ezeknél a felépítmény fejének iránya, az alkalmazható korona típusa előre meghatározott. Finomabb „hangolást” tesznek lehetővé a két- vagy több részből álló implantátumok. Ugyanahhoz az implantátumhoz a korona vagy híd típusától függően többféle felépítményfej választható, a fej állásának iránya a beültetés után pontosan beállítható.
Az implantátum (1), az implantátum felépítmény(2)
és a korona (3) sematikus felépítése
Mikor jó választás az implantátum?
A funkcionalitás és az esztétika legmagasabb követelményeinek is megfelelő fogsor ma már bárki számára elérhető. A fogbeültetés (implantáció) az állcsontok növekedésének befejeződésétől (14-18 éves kor) bármely életkorban minimális kockázattal elvégezhető. Fogbeültetés azokban az esetekben is alkalmazható, amikor „hagyományos” módszerekkel már nem oldható meg a fogpótlás.
Időben történő fogbeültetéssel megelőzhetők a foghiány okozta további fogászati problémák:
-
a kihúzott fog helyén keletkezett résbe kerülő ételmaradék ínybetegségek kialakulásához vezethet
-
a foghiány következtében nem megfelelően megrágott étel gyomorbántalmakat okoz
-
a megmaradt fogakra jóval nagyobb teher hárul, ezért azok gyorsabban romlanak
-
a hiányzó fog ellentétes fogsorban lévő „párja” egy idő után kinő a fogsorból, meglazul
-
a foghiány melletti fogak eldőlhetnek
-
a kihúzott fog helyén a csont folymatosan sorvad, ritkul; ez a folyamat egy bizonyos idő után már jelentősen megnehezíti a fogbeültetést
-
többszörös foghiánytól az arc beesik, az arcvonások megváltoznak
Egy foghiány pótlása implantátummal:
1
2
3
Egyetlen fog hiánya is
kellemetlen tud lenni,
főleg, ha az elülső,
metszőfogak száma
fogyatkozik meg
Régebben egyetlen fog
pótlása csak úgy volt
elképzelhető, hogy a
foghiánnyal szomszédos,
általában teljesen ép
fogakat lecsiszolták, és
az azokra húzott koronákkal
rögzítették a hidat
Fogbeültetéssel (implantációval)
elkerülhető a környező,
még ép fogak csonkolása,
és a beültetett
implantátum akár
életünk végéig is kitart
Sorvégi foghiány pótlása implantátummal:
Több fog elvesztése
már egészen komoly
rágási problémát
okoz, ezért minél
előbb pótolni kell azokat
A hagyományos eljárás
ebben az esetben a
kivehető protézissel
történő fogpótlás
Az implantációval
történő fogpótlás
egyik lehetséges
variációja a három
különálló implantátum
beültetése és erre három különálló korona készítése
A másik lehetőség, hogy
két rögzített
implantátumra kerül
híd, amely kényelmesebb
és tartósabb megoldás,
mint a kivehető protézis
Teljes fogatlanság kezelése implantátummal:
A kivehető fogsor néha meglehetősen
kényelmetlen, könnyen
elmozdul a helyéről beszéd vagy evés közben
akár már 2-4 db implantátum segítségével
a kivehető fogsor rögzíthető
A legesztétikusabb és legkényelmesebb megoldás az implantátumokra rögzített híd alkalmazása
Az implantáció menete
Az implantációs műtét a legmodernebb érzéstelenítő anyagoknak és technikáknak köszönhetően tökéletesen fájdalommentes! A fogbeültetéssel nyert új fog ugyanúgy terhelhető, mint a saját fogak. A hagyományos kivehető fogpótlással ellentétben az implantációval rögzített fogsor tisztítása pontosan ugyanúgy történik, mint a valódi fogaké, tehát nem okoz semmiféle plusz problémát. Ha régi a foghiány és a csontszövet sorvadása már megindult, a helyzet akkor sem reménytelen, az esetek nagy részében csontpótlással megoldható a probléma.
Miért válasszam a a svájci ITI Straumann implantációs rendszert ?
Az ITI Straumann implantációs rendszer világszerte ismert, napjainkban a piacvezető implantátummárka világszerte.
Újításai, fejlesztései tudományos alapossággal megfontoltan, kidolgozottan kerülnek forgalomba, így implantátumaikkal legtartósabb eredményt tudjuk elérni.
Az 1954-ben Waldenburgban, /Svájc/ alapított Straumann cég a kezdeti óraipari tevékenység, majd a biológiai fémötvözetekkel való foglalkozás után csak fogászati implantátumokat gyártó világcéggé nőtte ki magát, piacvezető ezen a területen. Nagy hangsúlyt fektettek és fektetnek ma is a kutatásokra, a tudományos kutatási centrumokkal történő együttműködésre. A cég története során,1980-ban a Berni egyetemmel közösen, kutatócsoportot alapítottak International Team for Implantology név alatt. Innen ered a szakmai folyóiratokban mindig említett ITI rövidítés.
A titán implantátumok felületének kialakítása terén az SLA és SLActive elnevezésű, különleges tisztaságú és kialakítású felszínek az implantátumok terhelhetőségének idejét a behelyezést követő 3.-6. hétre rövidíthetik.
Az implantátumok anyagainak a kutatása és gyakorlati felhasználása területén is a világ élvonalában vannak. Vezető termékeik a Roxolid /titán-cirkónium ötvözet/ és az ujdonságnak számító cirkónium-kerámia /fémmentes/ implantátumok.